مزایا و معایب خانه ویلایی و حقوق همسایگی

تفاوت خانه ویلایی با آپارتمان:

زندگی در خانه ویلایی یا آپارتمانی، یکی از تصمیمات مهمی است که باید اتخاذ شود؛ زیرا تفاوت بین زندگی در خانه ای ویلایی و خانه ای آپارتمانی، بسیار زیاد است. در این قسمت به تفاوت های زندگی در خانه ویلایی و آپارتمانی می پردازیم:

خانه های ویلایی دارای متراژ های بالاتری نسبت به خانه های آپارتمانی هستند. همچنین بسیار دلباز تر و دارای حیاط و نورگیری بیشتری می باشند. اما در خصوص خانه های آپارتمانی، متراژ این خانه ها کمتر است و مانند خانه های ویلایی دلباز نیستند. ضمن اینکه، نورگیری کمی هم دارند. افرادی که در خانه های ویلایی زندگی کرده اند و عادت به حیاط و دلباز بودن دارند؛ احتمالاً زندگی در خانه های آپارتمانی برای آن ها کمی دشوار است. به همین خاطر اغلب افرادی که زندگی در خانه ویلایی را تجربه کرده اند؛ به سختی می توانند با آپارتمان نشینی و شرایط زندگی در آپارتمان کنار بیایند. علی الخصوص اگر آپارتمان تعداد واحد های زیادی داشته باشد و پر جمعیت باشد. سازگاری برای این دسته از افراد، سخت تر می شود.

 

مزیت های سکونت در خانه ویلایی:

خانه ویلایی مزیت های بسیاری دارد که در این قسمت چند نمونه از آن ها را نام می بریم.

 • متراژ خانه های ویلایی نسبت به آپارتمانی بزرگتر است.
 • خانه های ویلایی دارای حیاط و ایوان های بزرگ و همچنین دارای چندین اتاق خواب هستند.
 • متراژ بالای این خانه ها باعث چیدمان راحت تر و همچنین دلباز بودن آن ها میشود.
 • آزادی در خانه ویلایی و بزرگ بودن فضای آن به شما این امکان را می دهد که به راحتی جشن و مراسم در آن، برگزار کنید.

اگر علاقه به نگهداری حیوانات خانگی دارید؛ خانه ویلایی بهترین انتخاب برای شما است. زیرا فضای بزرگ خانه باعث نگهداری آسانتر حیوانات میشود و همچنین مزاحمتی برای همسایگان ایجاد نمی کند‌.

 

 • به راحتی و بدون نیاز به هماهنگی با کسی، میتوانید در خانه خود تغییر دکوراسیون دهید و بنایی کنید و به دلخواه خودتان آن را طراحی نمایید.
 • در خانه های ویلایی می توانید در حیاط خود باغچه ای درست کنید و یک فضای سبز کوچک برای خود اختصاص دهید و از آن لذت ببرید.
 • در خانه های ویلایی برخورد و رویارویی با همسایگان بسیار کمتر از خانه های آپارتمانی می باشد.
 • مالکیت خانه ویلایی مختص با خودتان است. پس با طی مراحل اداری کوتاه، می توانید آن را بازسازی کنید و یا اینکه طبقه یا طبقاتی به آن اضافه نمایید.
 • از سر و صدا و مزاحمت های همسایه ها در امانید.
 • خانه ویلایی دارای جریان هوای بیشتر و همچنین تهویه مناسب تری می باشد.
 • در خانه های ویلایی نیازی به نگرانی قبض مشترک نیست. زیرا همه امکانات: آب و برق و گاز، تمام و کمال در اختیار خودتان قرار دارد.
 • خانه های ویلایی دارای چندین اتاق خواب هستند. افراد خانواده میتوانند هر کدام یک اتاق مجزا برای خود انتخاب کنند. همچنین شما میتوانید یک اتاق خواب را برای مهمان در نظر بگیرید.

 

معایب سکونت در خانه های ویلایی:

خانه ویلایی علاوه بر مزیت های فراوانی که دارد، دارای معایبی نیز است که در این قسمت به آن ها می پردازیم.

 1. خانه های ویلایی دارای متراژ بالاتری در مقایسه با خانه های آپارتمانی هستند و همین امر باعث قیمت بالاتر آن ها شده است.
 2. خانه های ویلایی به دلیل تک خانوار بودن، نبود همسایگان در نزدیکی آن ها و همچنین نداشتن نگهبان، از امنیت کمتری برخوردار می باشند.

خانه ویلایی به دلیل متراژ بالایی که دارد؛ به سیستم سرمایشی و گرمایشی گسترده تری نیاز دارد. همچنین آب، برق و گاز بیشتری استفاده می شود.

 

نصب و ره اندازی سیستم سرمایشی و گرمایشی در خانه ویلایی.

نصب و ره اندازی سیستم سرمایشی و گرمایشی در خانه ویلایی.

 1. خانه های ویلایی به دلیل وجود متراژ بالا، به تمیزکاری بیشتری نیاز دارند و همچنین مدت زمان بیشتری باید برای تمیز کردن خانه های ویلایی صرف شود.
 2. خانه های ویلایی به دلیل متراژ بالا، به وسایل و تجهیزات بیشتری نیاز دارند. پس شما مجبور هستید برای پر کردن این فضا، فرش و مبلمان بیشتری خریداری کنید.

 

تفاوت رعایت حقوق همسایگی در خانه ویلایی با آپارتمان:

همانطور که گفتیم در خانه ویلایی برای رفت و آمد مکرر، مجبور به رویارویی با همسایگان نیستیم. اما در خانه های آپارتمانی به دلیل درهای ورودی مشترک، آسانسور، راه پله و سایر فضاهای مشاع، برای هر رفت و آمد مجبور به روبرو شدن با همسایگان هستیم. همچنین سر و صداهای فرزندان آن ها باعث برهم زدن آرامش ما خواهد بود. اما در خانه ویلایی این مشکلات وجود ندارد.

 

بهترین راهکارها برای فروش خانه های ویلایی:

قبل فروش خانه ویلایی به نکاتی که در قسمت زیر ذکر کرده ایم؛ توجه داشته باشید.

 1. مراجعه به مشاور املاک: بسیاری از افراد معتقدند که کمک گرفتن برای فروش خانه ویلایی از مشاور املاک، کاری بیهوده است و گرفتن حق کمیسیون را خرجی اضافه می دانند. اما باید گفت: این طرز فکر اشتباه است. مشاور املاک بیشتر از هرکس دیگری در این زمینه تجربه دارد و می‌تواند با قیمت گذاری اصولی و روش‌های متفاوت، ملک شما را به بهترین قیمت ممکن به فروش برساند.

به ظاهر آشپزخانه رسیدگی بیشتری کنید: اصولا افرادی که برای بازدید و خرید خانه مراجعه می کنند؛ تمرکز خود را روی آشپزخانه می گذارند و معتقدند که مهمترین قسمت یک خانه، آشپزخانه است. در واقع  آشپزخانه اهمیت بیشتری برای خریداران دارد. پس قبل از فروش خانه بهتر است به ظاهر آشپزخانه رسیدگی کنید. به عنوان مثال: عوض کردن کابینت و نصب کردن شیرآلات خوب، باعث می شود شما با قیمت بهتری بتوانید ملک خود را به فروش برسانید و از سود بیشتری بهره‌مند شوید.

تعویض کابینت در آشپزخانه برای فروش خانه ویلایی

تعویض کابینت در آشپزخانه برای فروش خانه ویلایی

 1. نگهداری حیوانات خانگی در جای مخصوص: بسیاری از افراد علاقه‌ مند به حیوانات خانگی هستند. اما عده ای از حیوانات خانگی می‌ترسند و فوبیا دارند. پس دقت داشته باشید، در زمان بازدید مشتریان، حیوان خانگی خود را در جای مخصوص و یا در قفس نگهداری کنید.
 2. فروش پارکینگ به صورت جداگانه: برخی از فروشندگان ملک، برای سود بیشتر خود پارکینگ را به صورت جداگانه به فروش می رسانند. این امر باعث به تاخیر افتادن فروش ملک آن ها می شود.
 3. به گفتمان های افراد غیرمتخصص توجه نکنید: در زمان فروش خانه و قیمت‌گذاری نهایی به نظرات دیگران که تخصصی در این باره ندارند؛ بی توجه باشید. زیرا آن ها فقط شما را دو دل میکنند و باعث دگرگونی حال شما می شوند.

 

۱۴۰۱/۰۷/۰۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید